Návod, jak se naučit slovíčka doma, abyste si je skutečně zapamatovali

Máte před sebou hromadu nových slovíček, snažíte si je zapamatovat a stále to neleze do hlavy

Navíc, když je pak chcete použít v praxi, tak si na ně „za boha“ nemůžete vzpomenout.

Sepsali jsme pro vás návod, který vám pomůže si slova zapamatovat mnohem efektivněji.

1. Vezměte si čistý list papíru

a nadepište si slovo, které se chcete naučit.

2. Vymyslete větu na nové slovo česko- anglicky

Používejte česko- anglické věty. Celá myšlenka bude česky a pouze slovo, které se chcete naučit bude anglicky. Budete tak mít více volné pozornosti na skutečné zažití slova, protože se nebudete muset trápit nad tím, jak ještě navíc správně tu větu poskládat anglicky. Slovo si zapamatujete, a pak jej s lehkostí již dokážete kdykoli použít.

S každou větou, než ji napíšete, si nejprve vytvořte v hlavě obrázek. Musíte vidět, co chcete říci, protože naše mysl funguje v obrázcích. Pokud slovo natrénujete s obrázky, můžete pak přijít do reality kde, když mluvíme, máme také obrázky a vám se má co propojit a víte.

Možná, že i vy trénujete mechanicky, tvoří věty podle naučených pouček a nic pod tím nevidíte. Do jisté míry to možná může fungovat, ale až přijdete do reality, kde budete muset mluvit, tak tam ale obrázky jsou. Pokud máte natrénováno bez obrázků, nebude se vám mít co propojit, „buch“ bílá stěna a nevypadne z vás ani slovo.

3. Vymyšlenou větu si zapište

Takto vymyšlený vlastní příklad, kde byste slovo v životě mohli použít, si zapište.

Když píšete, nepředříkávejte si pro sebe, jak slovo napsat. Raději se několikrát podívejte do svých poznámek nebo slovníku, jak se píše.

Pokud si pro sebe předříkáváte při psaní slova po písmenkách, tak se tím může stát, že se slovo naučíte vyslovit, tak jak se píše. Ale vy jej určitě chcete umět používat při mluvení. Proto se na psanou formu slova raději několikrát podívejte. Jakmile větu napíšete, tak si ji pro sebe hezky nahlas řekněte se správnou výslovností a pokračujete na vymýšlení dalšího příkladu.

4. Na závěr použijte pouze věty v angličtině a zapište je

Když slovo natrénujete v česko – anglických větách, tak poslední 3-4 věty si dejte pouze anglicky. Ale ne že vymyslíte všechny možné „bludy“, které vás napadnou. Česky byste toho určitě chtěli říci hodně, ale v angličtině to zatím pravděpodobně takto neumíte. Proto přemýšlejte, jak už to umíte říci anglicky, co jste se do té doby naučili. Používejte věty, které máte doposud objasněné a jsou správně. Ať zbytečně tréninkem neposilujete nesmysly, ale správnou angličtinu.

5. Kolik vymyslet vět na nové slovo?

Naši studenti se nás často ptají, kolik vět na slovo mají tady napsat. Máme pro vás jednoduchou radu, skončete v pozitivním okamžiku, kdy cítíte, že je vám slovo jasné.

Skončete v momentě, kdy máte pocit, že je to ok, že víte. Tím dáváte své mysli jasný příkaz, že už slovo znáte, a tak bude více vaše. Možná se může stát, že si hned nebudete pamatovat vše, ale pokud jste odvedli dobrý a dostatečný trénink, tak druhý den nebo po pár dnech budete mile překvapeni a uvidíte, že si toho pamatuje více, než vám teď připadá.

Podívejte se, jak postup vypadá v praxi:

Něco důležitého na závěr:

Někdy se lidé trápí tím, že nejsou dokonalí, začnou se podceňovat a říkají si podobné věty: „Já se to nikdy nenaučím.“, „Jsem hloupý na jazyky.“, „To nezvládnu.“. Podobný postoj vám při studiu moc nepomůže. Pokud jej máte, tak si ho někde odložte, poděkujte mu a běžte si za svými cíli.

Takže, co udělat, pokud si slovo i přesto, že jste jej trénovali nepamatujete? Vytvořte si další příklady. Každý jste jiný a potřebujete jiné množství času na trénink. Podobně jako když jste byli malé děti, tak dlouho jste vše opakovali a zkoušeli, až nakonec svůj rodný jazyk umíte a pravděpodobně jej do konce života jen tak nezapomenete. To stejné potřebujete udělat s angličtinou. :-)


Hodil by se občas během dne zajímavý krátký tip k učení nebo k angličtině?

Přidejte se do uzavřené studijní skupiny na facebooku. >>>

FACEBOOKOVÁ SKUPINA

Chcete každodenní kontakt s angličtinou, trénink nové slovní zásoby, porozumění pletoucím se slovům a spoustu dalších užitečných tipů se světa angličtiny? 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.

  • Stáhněte si zdarma ebook, který vám ukáže, jak se zbavit nejčastějších chyb v angličtině.

  • RUBRIKY
  • LETNÍ TÁBOR S ANGLIČTINOU